Zylkene 15kg-60kg 30 kap. til hund

kr.514,00 inkl. moms

Zylkene er et tilskudsfoder baseret på naturlige råvarer, der kan hjælpe hunde til bedre at håndtere situationer forbundet med uro og utryghed.
Produktet indeholder det naturlige Alfa-casozepin, der er et mælkeprotein, som bevirker til en afslappende effekt uden at virke sløvende på dyret.  Mælkeproteinet er det sammen som hvalpe får, når de dier mælk hos deres mor, og har altså en naturlig beroligende effekt.

Zylkene sikrer, at dyrene lettere kan tilpasse sig utrygge situationer og på den måde kan mange adfærdsmæssige problemer undgås. Det anvendes af mange dyrlæger, adfærdseksperter samt dyreejere med overbevisende effekt. Oplagte situationer til brugen er ved rejser, dyrlægebesøg, pensionsophold, alene hjemme udfordringer, fyrværkeri og nye omgivelser eller familiemedlemmer.

Zylkene kommer i små kapsler, der kan tildeles dyret hele eller de kan åbnes og indholdet drysses ud. Dette sikrer nem håndtering og mulighed for at give produktet til alle hunde. Det er fri for konserveringsmidler samt laktose og må tildeles alle aldersgrupper samt drægtige og diegivende dyr.

Produktet fås også i 0-10kg til små hunde og katte samt 10-30kg til mellemstore hunde.

Vetoquinol er en fransk medicinalvirksomhed med erfaring siden 1933. De er repræsenteret i 23 lande verden over og producerer samt udvikler efter nyeste viden og teknologi. Deres tilskudsprodukter til smådyr udvikles efter samme høje standard som deres lægemidler, hvilket sikrer produkter af højeste kvalitet

1 på lager

Varenummer (SKU): 3605874332386 Kategorier: , Tags: , ,

Beskrivelse

Se nedenstående skema.
Tildeles efter vægt samt situation.
Nogle dyr kan have behov for, at dosis gives 2 gange dagligt.

Ved kortvarig brug:
Begynd med Zylkene 1-2 dage før du ved situationen vil finde sted. Hvis dyret er meget følsomt påbegynd da 5-7 dage forinden.
Eksempelvis nytårsaften: Øg dosering til 15 mg/kg og gives hver 4.-6. time på selve nytårsaftens dag. Første dosis gives om morgenen. Fortsæt hele aftenen/natten efter behov.

Ved langvarig brug:
Start med at give Zylkene dagligt i 1-2 måneder og vurdér herefter effekten. Brugen kan forlænges såfremt, der er behov for det.

Konsultér gerne en dyrlæge eller adfærdsekspert ved langvarige perioder med uro og utryghed.

 

Maltodextrin, Kasein (Trypsinhydrolyseret bovint kasein), Magnesiumstearat, Gelatine kapsel.

Analytiske bestanddele:
Vand 4.9%, Råprotein 40.1%, Råfedt 0.8%, Råaske 4.6%, Træstof 0.4%.

Yderligere information

Vægt 0,5 kg