Nordic følmælk

Nordic Foal First Aid – Følmælk

Gammel pris: kr.799,00
S.O.S. kit til moderløse føl Nødhjælpspakke til moderløse føl, eller føl som ikke modtager nok råmælk fra hoppen. OBS! Står du med et akut behov for følmælk uden for butikkernes åbningstid, er du velkommen til at kontakte os på Mail: info@rolfsmindefoder.dk Her er hurtigere svartid end på tlf.
Kun 1 tilbage på lager
Varenummer:  5744001234686
Varekategori: 

Nordic First Aid indeholder alt hvad du skal bruge i en nødsituation, med både råmælk, følmælk og sutteflaske. Kittet indeholder en udførlig vejledning, for opblanding og dosering af både råmælk og mælk, alt efter føllets størrelse.

Brug Nordic First Aid, indenfor 3 timer og senest 12 timer efter fødsel, for at sikre føllets immunitet med vigtige antistoffer fra råmælken. Hav gerne kittet i stalden, til hvis komplikationer skulle opstå, forud for hoppens termin.

Råmælken er essentiel for at føllet får tildelt antistoffer, som beskytter det mod infektion i de første måneders levetid.

Hvis hoppen dør under foling, bør man malke så meget mælk som muligt ud af hoppens yver, og tilbyde det til føllet i en sutteflaske. Kan dette ikke lade sig gøre, benyttes Nordic First Aid som erstatning.

  •          S.O.S. kit til moderløse føl
  •          Indeholder både råmælk og følmælk
  •          Hvis der opstår problemer med hoppens råmælk
  •          Tildeler føllet antistoffer til immunforsvaret
  •          Essentielt til føllets første 48 timers levetid
  •          Med sutteflaske og vejledning

Folder med vejledning : LINK
Liste over andre forhandlere der tilbyder akut-service på Foal First Aid : LINK